Protein Tozu

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, vücut geliştirme başta olmak üzere tüm spor dallarında kullanılan kas yapımı için hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrasında kullanılan sporcu besin takviyesidir. Protein tozu, vücut geliştirmeye gönül vermiş sporcuların, spor yapmaktan keyif alanların tercih ettiği bir tür besin takviyesidir. Hem kas yapısını desteklemesi hem de enerji vermesi sebebi ile uzmanlar tarafından da önerilen bu ürün, spor yapanlar için hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası kullanılabilecek bir tür takviyedir Protein tozunun farklı çeşitleri mevcuttur ve en çok bilinen whey protein tozu aynı zamanda en çok kullanılan protein tozudur. Başka birçok çeşit olmasına rağmen sporcular için en iyi protein tozu çeşitleri ni inceleyelim. Whey protein ardından kazein protein yani süt proteini ve izole protein gelmektedir. İzole protein tozları yağ ve laktoz içermeyen protein tozlarıdır. Markalar içinde Türkiye’de en çok tercih edilen protein tozu markaları; Optimum, Big joy, Qnt, Weider, SSN, Multipower, Nutrend, Olimp, Nutrich, Sis, Nuclear Nutrition protein tozu olarak kendini göstermektedir. Hızlı kas gelişimi için protein tozu kullanımı sporcular için tercih nedenidir. Protein tozu kullanarak kas yapımı ile ilgili detaylı inceleme yapmaya başlayalım.

Protein tozu ile ne kadar sürede kas yapılır?

Kas gelişimi, daha iyi bir görünüm ve kas kütlesi için sporcular protein tozu kullanabilirler. Protein tozu kullanarak ne kadar sürede kas yaparım derseniz net bir cevap vermek doğru olmayabilir. Sonuçları görmeniz için en az 3 ay düzenli spor ve iyi beslenme ve protein tozu takviyesi almanız önerilir. Tüm bunların yanında kişinin vücut yapısı da kas gelişimi için önemli bir durumdur. Vücut modellerine göre kas gelişimi zaman farklılıkları göstermektedir. Kas gelişimi konusunda vücut şekillenmenizi kontrol ederek siz daha iyi belirleyebilirsiniz. Metabolizma ile alakalı bir durum olması nedeniyle biraz zamana ihtiyacınızın olduğu kesin bir konudur. Protein tozu kullanımı nasıl olmalıdır. Bu konu önemlidir çünkü kullanım miktarlarına uygun olarak hareket edilmeli, değerlerin dışına çıkılmamalıdır. Protein tozu kullanımını detaylandıralım.

Protein tozu kullanımı

Protein tozu özellikle sporcular tarafından tercih edilen bir gıda takviyesi yani supplement ürünüdür. Spor yapmayanlar için protein tozu kullanımı uygunmudur? Evet uygundur. Nedenine gelirsek, günlük protein ihtiyacını normal yollardan temin edemeyen, öğünler konusunda düzeni olmayanlar, yoğun ve ağır iş yüküne sahip insanlarda protein tozu kullanabilir. Burada önemli olan kullanım miktarlarına uymaktır. Normal şartlarda protein tozu günde 2 defa kullanılır. Bunlar antrenman öncesi ve sonrası olarak 2 ye ayrılır. Protein tozlarının içinde protein den farklı olarak aminoasitler de bulunmaktadır. Bu aminoasitler spor öncesi ve sonrası hem performans artışına hem de kas yıkımının önüne geçmektedir. Protein tozu kullanımı aslında oldukça basittir. Yapmanız gereken bir shaker a sahip olmak, kullanım miktarı ve ölçeğine göre yeterli miktarda su ile karıştırılarak hazır hale gelmektedir. Bazı kişiler süt ile kullanmaktadır. Protein tozu normalde en iyi performans için su ile kullanılır. Fakat kilo almak isteyenler süt ile de kullanabilirler. Protein tozları, süt proteini yani kazein protein, soya proteini ve peynir altı suyu olarak ifade edilen whey proteinler gibi farklı içeriklere sahip olabilir. Her birinin kullanımında dikkat edilmesi gereken ise düzenli kullanımdır. Günlük protein ihtiyacına göre hareket etmek gerekir. Örneğin 70 kg ağırlığında olan bir kişi için günlük 70 gr protein ihtiyacı söz konusudur. Sporcularda bu oran 1.5-2 katı kadar olabilir.

Fazla Protein Tozu Zararlı mı?

Protein tozu bir gıda takviyesidir. Kullanım miktarı standartlarına uyulması, kişinin ürünün içindeki diğer etken maddelere olan duyarlılığı konusunda dikkat etmesi gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir zararı olmayacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi kullanım oranı ve miktarı en önemli husustur. Üretiminin çok hassas titizlikle yapıldığı bu ürünler, orijinal ve bilinen markalar ile tüketildiğinde bir zararı olmayacaktır. İsterseniz protein tozu üretimi konusunda bilgi verelim.

Protein Tozu üretimi

Protein tozları inek sütünden elde edilir ve whey, kazein olarak iki gruba ayrılır. Sütün içerisinde %70-80 kadar kazein proteini, %20-30 civarlarında ise whey proteini bulunmaktadır. Vejetaryenlerin, veganların ve laktoz hassasiyeti olanların tüketimi için pirinç ve soyadan da protein üretimi yapılmaktadır ancak bu protein tozları amino asit profili olarak bir süt veya whey proteini kadar etkili olamamaktadır. Veganlar için protein tozu çeşitleri mevcuttur.

Protein Tozu Nasıl İçilir?

Protein tozu sporcular tarafından en çok su ile karıştırılarak içilir. Toz formda olan bu ürünler homojenize olmalarına göre kolay bir şekilde su ile karışmaktadır. Shaker a 400 ml su koyup, üzerine kullanım koşullarındaki ölçek ile protein tozu eklenir, shaker ın kapağı kapatılarak bir süre çalkalanır. Bu işlemin ardından hazır hale gelecektir. Kullanılan suyun sıcak veya ılık değil soğuğa yakın bir derecede olması tavsiye edilir.

Protein Tozu Kullananlar

Protein tozu kullanan insan sayısında son 4 yılda ciddi artış görülmektedir. Sadece spor yapanlar değil yapmayanlarda günlük protein ihtiyacı, zindelik ve kaslara olan olumlu etkisi nedeniyle kişi kendini daha enerjik hissetmektedir. Protein tozunu hem sağlıklı kilo almak isteyenlerin, hem de sağlıklı kilo vermek isteyenlerin farklı uygulamalar ile kullandığını görmekteyiz. Son dönemde üretilen protein tozları kompleks yapıda olduğundan içinde vücut için gerekli birçok aminoasit barındırmaktadır. Kas onarımı, yorgunluğu azaltıcı etkileri de ayrıca tercih sebepleri arasındadır. Belirtmekte fayda var önemli olan protein tozunu kullanımı ölçülerinde kullanılmalıdır. Her zaman günlük protein ihtiyacı için besinlerden alınmalıdır. Fakat bu durumun gerçekleşmesi için engel teşkil eden bir durum veya yaptığınız spor dalının çok fazla proteine ihtiyaç duyması durumlarında protein tozu kullanımı uygun olacaktır. Protein tozu normal beslenmenin yeri alan bir ürün değildir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu özellikle spor yapanlar için kas kütlesini arttırma, enerji, daha iyi bir antrenman için kullanılmaktadır. Ayrıca kilo almak için protein tozu kullanmakta mantıklı bir yöntemdir. Protein tozu ne işe yarar sorusuna en kısa cevap budur. Protein tozları içeriğindeki aminoasitlerle bcaa, glutamin, arjinin, beta alanin ve taurin gibi desteklenmektedir. Bu materyaller protein tozunun daha etkili sonuçlar vermesini sağlar. Hücreleri onarıp, yenileyen ve buna bağlı olarak da pek çok olumlu etkiyi ortaya çıkaran protein desteği, aynı zamanda bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesini sağlar. Günlük yaşantımızda sabah zor kalkmalar, halsizlik, güçsüz hissetme gibi durumlarda da protein tozu oldukça etkili bir üründür. Kana hızlı karışması ve etkisini daha hızlı göstermesi için whey protein tozu en kolay ulaşabileceğiniz üründür.

Protein Tozu Faydaları Nelerdir?

Protein tozu günlük protein ihtiyacı ve spor performansını karşılamak için en kolay yoldur. Whey, kompleks, kazein protein tozu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tercih nedeninize göre bahsedecek olursak; whey protein hızlı kana karışma, çabuk etki gösterme ve zengin aminoasit içeriğine sahiptir. Kazein süt proteini olup emilimi daha yavaştır. Genelde kazein protein akşam yatmadan önce alınır. İyi bir spor antrenmanından sonra kasların gece boyu onarılması için kazein iyi bir tercihtir. Kompleks protein ise düzenli spor yapan ve spor konusunda kendine hedef belirleyenler için en iyi tercih olabilir. Kompleks protein tozu, birden fazla protein karışımından oluşur. Kompleks protein tozları whey (peynir altı suyu) proteini, yumurta proteini (albümin), süt proteini (kazein) ve soya proteini karışımından elde edilir. Farklı emilim sürelerine sahip protein tozlarının birleşiminden meydana geldiği için, kompleks protein tozu kısa ve uzun süreli protein ihtiyacınızı tek seferde giderir. Önemli bir fayda olarak, kan hücrelerinden hemoglobin yapımında oksijen taşınması görevini de üstlenmektedir. Protein tozunu düzenli ve uygun ölçülerde kullandığınızda etkisini göreceğiniz kesindir. Profesyonel vücut geliştirme sporu başta olmak üzere tüm spor dallarında kullanımı hızla artmaktadır.

En İyi Protein Tozu Hangisi?

Protein tozları çeşit ve marka ya göre farklılıklar gösterir. Çeşitleri arasında whey protein, kazein protein, izole protein ve et proteini gibi seçenekler mevcuttur. Bu çeşitleri farklı markalar üretmekte ve bu protein tozu markaları üretim standartları, içerik, hammadde maliyetleri de ürünün fiyatını belirlemektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen protein tozu markaları Bigjoy, Qnt, Multipower, SSN, GPN, Nutrich, Weider, Muscletech, Olimp, Proteinocean, Nuclear Nutrition, The Protein Works gibi markalar gelmektedir. Protein tozu alırken nelere dikkat etmeliyiz fiyat, performans, servis sayısı ve içerik değerlerini karşılaştırmanız gereklidir. Bunu basit bir matematik hesabıyla örneklememiz gerekirse; 1 kullanım ölçeği ile kaç servis kullanılabileceği ve 1 serviste sunulan protein oranını kontrol etmeniz size en iyi protein tozunu bulmanızda yardımcı olacaktır. Ülkemizde protein tozu fiyatları farklılık göstermesindeki başlıca nedenlerden bir tanesi, hammaddenin ithal ediliyor olmasıdır. Buda ürünleri hammadde üreten ülkelere göre daha pahalı yapmaktadır. Fakat sektörde bu konuda çaba gösteren firmaları n olması sevindirici bir durumdur. Sadece ithal olması değil bazı ürünlerin artık markalaşmış olması da fiyatları yukarı çeken bir konudur. Adını yeni yeni duyduğumuz bazı ürünler size hiç beklemediğiniz kadar fayda sağlayabilir. Neden derseniz piyasaya girme ve marka olma çabaları nedeniyle ucuz protein tozu aslında tahmin ettiğinizden daha etkili bir sonuç verebilir. Türkiye’de üretilen SSN, Nutrich, Protouch, Bigjoy, Gpn, Proteinocean gibi markaların yanında ithal olan QNT, Optimum nutrition, Multipower, Weider, Muscletech, Olimp, Nuclear, Sis, Nutrend, The Protein Works Sonuç olarak en iyi protein tozu edinmenizde sizi zorlamayacak, içerik değerleri en iyi ye yakın olandır.

Protein Tozu Neden Kullanılmalıdır?

Her şeyin başında günlük protein ihtiyacını gidermek vardır. Bunun dışında sporcular iççin en iyi ve kolay proteine ulaşma şeklidir. Genelde protein tozu nedir, protein tozu ne işe yarar, protein tozu kullanmalı mıyım gibi sorunların karşılığı olarak evet protein tozu kullanmalısın. Protein tozu kas kütlesini arttırır, yağ yakımını hızlandırır, tokluk hissi verir, enerji verir, güç kazandırır, vücut geliştirmenizi sağlar ve bunun gibi birçok faydaya sahiptir. Kilo vermek isteyenler için yağ yakımını hızlandırması zayıflama için bir avantaj sağlamaktadır. Kilo almanın farklı yöntemleri mevcuttur. Ama en kaliteli kilo protein ile alınır. Çünkü protein kasların yapı taşıdır ve sizi yağlı kilo almaktan kurtarır. Whey protein veya kazein protein ile diyetinize başlayabilirsiniz. 2 kg bir protein tozu ile başlayabilirsiniz. Son serviste kendinizdeki farkı göreceksiniz. Proteinler vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli besin kaynaklarındandır. Bitkisel ve hayvansal proteinler mevcuttur. Bazen zamanın kısıtlı olması ve her gün bunların hazırlanması sizin için zahmetli olabilir. Bu gibi durumlarda protein tozu kullanımı çok daha mantıklı bir özüm olacaktır.

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı sorusuna cevap olarak; evet kaliteli kilo almanıza yardımcı olur diye cevap verebiliriz. Vücudumuz birçok besine ihtiyaç duyar bunların içine karbonhidrat, yağ, şeker de dahildir. Fakat bu ürünlerden farklı olarak protein sağlıklı ve yağsız kilo almanızı sağlar. Çünkü kaslar protein ile beslenir. Kas gelişimi için protein olmazsa olmazdır. Whey protein gibi supplement ürünleri kana hızlı karışır hızlı etki gösterir. Normal öğününüzden 1 saat kadar sonra protein tozu ile desteklemeniz kas kütlenizde artışa neden olacaktır. Sadece sporcular için değil spor yapmayanlar için protein tozu kullanılabilir. Kilo almanın yanında yağ yakıcı özelliğe sahip olması istenmeyen kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Protein tozunu kilo vermek için kullanırsanız yemekten önce aldığınızda vereceği tokluk hissi ile daha az yemek yemenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Kullanımının 3 ay süreyle yapılması tavsiye edilir. En etkili sonuçları bu şekilde alabilirsiniz.

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu fiyatları, servis başına sunduğu protein miktarı başta olmak üzere, toplam ürün ağırlığı, bir servis ve toplam servis sayısı, içeriğindeki diğer maddelerin çeşitli olmasına göre farklılık gösterir. Whey, izole, kazein ve kompleks yapıda olması protein tozu fiyatlarına etki eden diğer faktörlerdir. Protein tozunu kullanma nedeniniz de fiyatlarına etki eden bir diğer durumdur. Profesyonel bir sporcu için izole protein tozu tavsiye edilirken, günlük protein ihtiyacını tam alamayan ve bu nedenle protein tozuna ihtiyaç duyan kişiler için whey veya kazein protein alınması tavsiye edilebilir. Bunlara ek olarak içeriğindeki diğer maddelerin yoğunluğu da protein tozlarının fiyatlarına etki eden diğer bir nedendir.
# Ürün Adı Fiyat
1 GPN Whey Mix 2200 Gr 289.00 ₺
2 Multipower %100 Whey Isolate 2000 gr 459.00 ₺
3 Nutrich Ecorich Whey Protein Complex 2000 Gr 149.00 ₺
4 Olimp Pure Whey Protein Isolate 2200 Gr 429.00 ₺
5 SSN Command Quadro Whey 2370 Gr 289.00 ₺
6 BigJoy BigWhey Protein 2244 gr 259.00 ₺
7 Proteinocean Whey Protein 2 kg 239.00 ₺

Protein Tozu Güvenli mi?

Protein tozları genellikle iyi tolere edilir bu da çoğu insan için güvenli olmasını sağlar. Bununla birlikte, bazı sindirim türlerinin özellikle sindirim açısından sizi etkilemesi olasıdır. Bazı protein türleri gaz, şişkinlik veya mide kramplarına neden olabilir. Deri reaksiyonları da mümkündür. Tıbbi bir rahatsızlığınız varsa veya protein tozlarından etkilenebilecek herhangi bir ilaç alıp almadığınızı doktorunuza danışın. Peynir altı suyu proteini albendazol (Albenza), alendronat(Fosamax) ve bazı antibiyotiklerle etkileşime girme potansiyeline sahiptir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, protein tozu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

Vejetaryenler ve Veganlar İçin Protein Tozu

İşte tek veya karışık % 100-vegan bitki proteinleri içeren birkaç yüksek kaliteli protein tozu : Proteinocean Broccoli Powder 300 gr: Toz formda kurutularak elde edilen Broccoli Powder 100 gr da 30 gr protein içerir. Proteinocean Parsley Powder 300 gr: Toz formda kurutularak elde edilen Parsley Powder (Maydanoz Tozu) 100 gr da 22 gr protein içerir. BAŞLICA PROTEİN ÇEŞİTLERİ Whey protein tozu (Peynir altı suyu proteini) Kazein Protein Tozu (Casein - Süt proteini) Kompleks Protein (Karışım protein) İzole protein
%7 İNDİRİM
West Whey Protein Tozu 2592 gr 72 servis

West Whey Protein Tozu 2592 gr 72 servis

279,00TL 
 299,00TL
Kazancınız
20,00TL
Gösterilen: 1 ile 50 arası, toplam: 62 (2 Sayfa)